Son Dakika Haberler

Osmanlı hayranları için resmi tarih..


Bu makale 2015-11-16 18:19:44 eklenmiş ve 11788 kez görüntülenmiştir.
M.Emir Uygun
emir@pirfm.com

Kimileri, suya sabuna dokunmayan biri olmakta övünür. Bunun en belirgin örneği de hemen hemen her gazetenin altında gördüğümüz 'Tarafsız Gazete' ibaresidir.

Oysa gazeteci muhalif insandır. Gördüğü her eğriyi kamuyla paylaşan kişidir. Devletten, belediyelerden, reklam payı koparacağım diyerek iktidar yanlılarına yağ çekip yolunu bulan kişiler değildir gerçek gazeteci.

Bir zamanlar benim de günlük gazetelerim vardı. Kurtuluş, Halkın Sesi, Ortam. Bu gazetelerden birinin eski bir sayısı elinize geçerse gazete adının altındaki ibareye bakın. Aynen şu sloganı göreceksiniz:

'Halktan Yana Bağımlı Gazete'

 Bu gazetelerimde de hep suya sabuna dokunan, elini ateşe uzatan biri olmuşumdur.

Suya sabuna dokumamanın marifet olmadığını şair Özdemir Asaf iki dizelik şiiriyle ne güzel anlatmıştır:

"Suya sabuna dokunmazmış

Pise bak! " 

Şimidiye dek hep suya sabuna dokunan oldum. Bunden sonra da olmayı sürdüreceğim. O nedenle gazetemizdeki köşe yazımın ana başlığını 'Suya Sabuna Dokunarak' koydum.

BİZİM CUMHURBAŞKANLIRIMIZ

Torunlarım günün birinde , 'Dede, cumhurbaşkanlarımızın adlarını sayar mısın?' diye sorsalar, Torunlarıma bunun hesabını nasıl vereceğim, bilmiyorum.

Ülkemin laisizmden, modern bir ülke konumundan uzaklaştırılarak, sırf oy avcılığı amacıyla bir din devletine dönüştürülmesinde ilk başrolü oynayan Celal Bayar'ı Cumhurbaşkanlarımız arasında sayacak mıyım? 

Bir zamanlar çok sevdiğim 27 Mayıs Devriminin birinci adamı olan Cemal Gürsel'i En azından 1961 anayasasından dolayı içimiz acıyarak da olsa sayacağız herhalde.

İçimizi acıtan ise Türk makine mühendislerinin geceler boyu uyumaksızın yüzde yüz Türk aksamıyla oluşturulan Devrim arabalarının törene giderken benzini bitti bahanesiyle üretimden kaldırılması günahı onundur.

O tarihten bu yana Türkiye'ye en az bir milyon yabancı marka otomobil girmiştir. O yasaklama olmasaydı caddelerimizi doldurup taşıran bütün yabancı otomobillerin yerinde hep Türk Malı otomobiller görecektik. Böylede katrilyonlarca Türk parası yabancılara akmayacaktı. Torunlarımızın torunları da dünyaya borçlu bir ülkenin çocukları olarak doğmayacaklardı.

Ya Cevdet Sunay'ı ne yapacağız? Bunun gibi 24 saat sarhoş yaşayan bir başka Cumhurbaşkanımız daha olmamıştır. Böyle sarhoş birini de cumhurbaşkanlarımız sıralamasına sokacak mıyım? Bu kişinin her türlü diplomatik buluşmalara sarhoş gittiği ve çıkarken de iki korunmasının koltuklamasıyla otomobiline ulaşabildiği de yadsınamayan gerçeklerdendir.

Parantez açarak bu sözce cumhurbaşkanının karikatür gibi, fıkra gibi bir anekdotunu paylaşmadan edemeyeceğim. Malum şahıs Sovyetler Birliğine davetli olarak Sovyetler Birliğine gitmiştir.

Orada kendisinin onuruna bir opera gösterimi yapılacaktır. Ne var ki, bizim ülkemizde var olası Muhsin Ertuğrul ustamızın sayesinde sadece bir dakika bile geçmiş olsa tiyatroya, baleye, operaya alınmayan izleyiciyi Moskova tam bir saat beklemek zorunda kalır.

Onur konuğu yerine oturunca da gösteri başlar. Bir saat gecikmeyle salona teşrif eden bu kişi, yerine otururken hanımına: 'Tam zamanında gelmişiz. Baksana oyun şimdi başladı,' diye fısıldayacaktır..

Asmayalım da besleyelim mi diyerek binlerce canı ipte sallandıran, asmayıp da el bebek gül bebek beslediğimiz Kenan Evran gibi birini de bu sıralamaya sokacak mıyım?

 'Benim memurum işini bilir' diyerek, en eski Osmanlı hastalığı olan dünyanın en ahlaksız eylemi sayılan rüşvetçiliğe özendiren Turgut Özal'ı?..

'Bana sağcılar, solcuları öldürdü dedirtemezsiniz' diyerek cinayetlere gözünü kapatan, Yakınlarına ulufe olarak devlet mülkünü bağışlayarak pişkince 'Yaptıysam ben yaptım! diyebilen Demirel'i?..

Çankaya'ya takunya ile çıkan ve suya sabuna dokunmamış olmasıyla gelen gideni arattırır atasözünü anımsattığı için sevdiğimiz Gül'ü?..

Hakkında söyleyecek her şey söylenen, buna karşın kendisinin de hiçbir şeyi umursamadan bildiğini yapmakta direneni...

EMPERYALİST OSMANLI'NIN TORUNLARIYIZ

Gerçi mirasını devraldığımız Osmanlı'da kardeşlerini, evlatlarını öldüren kanlı katil padişahlarımız da olmuştur. Ve onların hepsi de baş tacı edilerek sıralamaya girmişlerdir.

Havuzdaki balıklara para atan deli padişahımız da vardır.

Emperyalizmin Allah'ını uygulayan, Memed'imi kalelerin zaptı için merdivenlerle surlara salan, yukarıdan üzerlerine kızgın yağ, kaynar su dökülerek haşlanıp ölmelerine neden olan padişahlarımız da vardır.

Kaleleri zapt edip oralarda yaşayan erkekleri kılıçtan geçirttiren, kadınları kızları köle olarak alıkoyan, yükte hafif pahada ağır varını yoğunu talan ettiren ve bütün bu vahşetin adını fetih koyan bugünün Amerika'sından farksız eylemleri sürdüren anlı şanlı padişahlarımız da olmuştur.

Bin bir odalı değilse de her sevgilisine bir oda ayırttıracak kadar çok sayıda odası bulunan saraylar yaptıran padişahlarımız da vardır.

İçoğlanları kurumunu oluşturan, kölelerini en doğal yaşam hakkından mahrum ederek bunların hayasını burduran padişahlarımız da vardı.

Osmanlıyı yeniden diriltmeye çalışan iktidara yağcılık olsun diye, Büyükşehir belediyesinin kolladığı takımın adını Osmanlıspor koyan şerefliler de var.

Bugünkü Osmanlı hayranlarına gel de anlat anlatabilirsen bütün bu gerçekleri.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Yazarlar

En çok okunanlar

Hava Durumu


ANKARA

Anket

Sitemizi Nereden Buldunuz?
Google
Facebook
Twitter
Tavsiye
Diğer
Sol Haber - Halkcı Gazete Pirfm.Com

facebook

twitter

googleplay app
Sol Haber - pirfm.com
Tüm Hakları Saklıdır.!
KATEGORİ
Gündem
Gün İçinden
Dünya
Siyaset
Ekonomi
Yaşam
Medya
Sağlık
Magazin
KATEGORİ
Spor
Asayiş
Otomobil
Eğitim
Teknoloji
Kadın
Kültür-Sanat
Biografi
Özel Haber
VİDEO GALERİ
Amatör
Asayiş
Dünya
Fragmanlar
Gündem
Haber
Hayvanlar Alemi
Komik
Magazin
FOTO GALERİ
Magazin
Bilim & Tenoloji
Güzeller
Hayvanlar Alemi
Karikatür
Komik
Mankenler
Otomobil
Sosyal Medya
DİĞER
Seri İlanlar
Firma Rehberi
Gazete Manşetleri
Köşe Yazarları
Künye
Sitene Ekle
Günlük Burç
Önemli Telefonlar
İletişim
Haber-Yazılımı: DEBİLİŞİM